Přírodní prostředek proti kašli a nachlazení je nejen účinný, ale také chutný. Což oceníte, především pokud máte děti. Připravit si ho doma do zásoby je skutečně snadné.

Jitrocel kopinatý je u nás jedna z nejrozšířenějších bylin. Roste nejenom v celé Evropě, ale i Asii. U nás ho můžete ve velkém množství naleznout na polích, u cest, na lukách nebo v travnatých příkopech. Jedná se o vytrvalou bylinu s typickými podlouhlými vejčitými listy, uspořádanými do přízemní růžice. Z ní posléze vyrůstá několik stvolů, zakončených válcovitým klasem drobných kvítků. Má téměř zázračné léčivé účinky. Používá se jak vnitřně, tak zevně.

jitrocel

Jeho nejčastější využití je při onemocnění dýchacích orgánů, například i dnes tolik rozšířenému astmatu. Pomáhá skvěle bojovat s nachlazením, posiluje horní cesty dýchací, usnadňuje odkašlávání, pomáhá při silném zahlenění tím, že hleny rozpouští a uvolňuje. Také pomáhá ulevovat při zánětech průdušek a mandlí. Sirup z něj má ale také pročisťující účinky a celkově posiluje organismus. Slabší jedinci, kteří mají narušenou imunitu, i ti, které trápí například ekzémy, ho tak mohou užívat jako prevenci.

Sbírají se především listy, a to nejlépe v době, kdy rostlina nemá květní stvoly. Léčivé účinky mají ale i semena. Stejně jako u dalších bylinek, nesmějí být listy při sběru příliš vlhké. Proto je nesbíráme po ránu, kdy je ještě pokrývá rosa, ani po dešti. Je třeba také dát pozor na to, aby se nasbírané listy příliš nepomačkaly, rychle pak totiž černají a ztrácejí účinné léčivé látky.

med

Pokud si ho budete chtít usušit na čaj, měli byste vědět, že je jitrocel na sušení jednou z nejchoulostivějších léčivých rostlin. Jeho listy se totiž snadno zapaří a pak tmavnou. Sušit se proto musí co nejrychleji, nejlépe venku na sluníčku rozložený na sítech v nízké vrstvě. V troubě pak při teplotě do 40 stupňů Celsia. 

Summary
Domácí jitrocelový sirup v zimě oceníte
Share