336x280-nocnikosilky1-1429533436.jpg


Procházeli jste někdy zahrádkářskou kolonií a pozorovali ty upravené zahrádky, kde krásně rostla zelenina a keře a stromy byly obsypány ovocem, trávník posekaný a květiny barevně kvetly? Je to místo, kde dnes ještě nejlépe vidíme práci pravých zahrádkářů. U rodinných domků jsou často zahrádky upravovány zahradními architekty a jejich majitel tak maximálně seká trávu, pokud nemá automatickou sekačku.
zralé třešně

Péče o zahrádku, to je taková alchymie. Někdy je to práce typu pokus-omyl. Člověk nabírá zkušenosti s léty a předává je pak dál. Není nad to, pokud máte zdánlivě neřešitelný problém, jít se poradit se sousedy důchodci. Určitě Vám rádi nějakou radou přispějí.

Zahrádkářům dělá starost často počasí. Buď je moc sucho, nebo zas naopak příliš prší a uhnívají kořeny a hnije ovoce na stromech. Pohromou jsou pak letní kroupy, které vše rozsekají na padrť a zbudou jen oči pro pláč. Další starosti dělají pozdní jarní mrazíky, které spálí květy na stromech a ohrozí úrodu. Proti rozmarům počasí moc bojovat nelze.

Jinou kategorií jsou škůdci. Tam již existuje pomoc, i když často chemického původu, což bio-zahrádkám moc nesvědčí. Jmenujme si ty nejznámější a nejnepříjemnější.

·         Krtek

Sice populární postavička u dětí, ale věčný neúnavný protivník zahrádkářů.

·         Plži

Slimáci, kteří se v posledních letech rozšířili v našich končinách a nemají přirozeného nepřítele. Jsou oškliví, slizcí a sežerou, co mohou.

·         Mšice

·         Hraboš

·         Housenky

A pak jsou tu různé choroby, hlavně u keřů a ovocných stromů, ale také u okrasných květin. Na ty už se s tou chemií většinou opravdu musí.
jablka na stromě

·         Plíseň

Vznikající hlavně při vlhkém počasí, pomůže včasný postřik.

·         Rez

Známá je hlavně rez hrušňová a jalovcová.

·         Černá skvrnitost listů

Často se objevuje u růží.

·         Padlí

Vyskytuje se hlavně na ovocných stromech a růžích.

Hlavně ten boj nevzdávejte, jednou nad škůdci a chorobami zvítězíte!


Trampoty zahrádkářů
Ohodnoťte příspěvek