Blíží se soumrak notebooků a stolních počítačů?

Kdo se zúčastnil veletrhu mobilních technologií MWC v Barceloně na počátku roku 2018, nebo kdo se alespoň okrajově o veletržní dění zajímal, pochopil, kam se současný světový trend bude ubírat. Chytré telefony hrají dnes prim a rozpoutaná telefonní horečka nezná hranic. Výkon počítačů, mimochodem už tak obrovský, se uchýlil do ústraní a cílem je vybavit chytré telefony tak, aby se notebookům vyrovnaly. A co víc, chytré telefony, podle předpokladů futurologů, za několik let plně nahradí notebooky i stolní počítače.
modrý displej
Na veletrhu se kupříkladu objevil jeden zajímavý model od výrobce Asus. Jedná se o typ ZenFone 5Z s úctyhodnou procesorovou jednotkou v režimu osmi jader, nataktovanou na hodnotu 2,8 GHz. Telefon má k dispozici 8 GB RAM a datový a systémový prostor zaujímá celkem 256 GB. Levnější model ZenFone 5 má procesor o něco pomalejší, pouze polovinu operační paměti oproti předchozímu modelu, úložný prostor 64 Gb a tento chytrý telefon by měl být hlavním tahounem pro méně náročnou klientelu.
bílé sluchátka

Stolním počítačům a notebookům zřejmě brzy odzvoní. Plně je nahradí chytré telefony.

Každopádně je třeba si uvědomit, že chytré telefony dnes začínají úspěšně válcovat notebooky a je jen otázkou času, kdy je plně nahradí. Postačí pak už jen pohodlná výstupní média, tedy speciální touchpad – stojánek na mobil s externím rozhraním, velkoplošný monitor s vysokým rozlišením, klávesnice a tiskárna a máte domácí nebo firemní kancelář se vším všudy, a to lehce přenosnou. Strčíte ji do kapsy, je připojena k Internetu, kam se pohnete (pokud jí to umožníte), odpadají brašny, batohy a další zavazadla. Miniaturizace zkrátka dospěla až do takové úrovně, o jaké před dvaceti lety mohli lidé jen snít.
telefon dotykový
Některé mobily se budou pochopitelně vyrábět jako voděodolné modely certifikované IP68, dnes jsou to např. produktové řady  Galaxy S9, takže je budete moci používat prakticky kdekoliv a za jakéhokoliv počasí.