Když nás trápí bolest v krku

Dnešní jaro se opravdu moc nevydařilo. Studený déšť, mokrý sníh a prudký vítr jsou na denním pořádku. Nikoho nepřekvapuje, že s tímto počasím, přichází časté virózy a nachlazení. Nepříjemné bolesti v krku se většinou při nachlazení vyhne jen málokdo. Krk bývá hodně zarudlý, krční mandle jsou hodně zvětšené a polykání je proto hodně obtížené.

Co s tím?

Jak pacientovi a jeho bolavému krku pomoci? Bolest v krku dokáží zmírnit chemické přípravky s přídavkem složek omezujících citlivost naběhlé sliznice. Výběr v lékárnách je skutečně veliký. Můžete si vybrat mezi tabletami, kloktadly, sirupy a dalšími přípravky. Pokud se chcete vyhnout chemickým lékům, můžete si lehce připravit účinné přírodní léky i doma.
 
Bolavému krku pomůže i časté kloktání bylinných odvarů. I ty bývají při bolesti v krku velmi účinné, neboť ústní dutinu skvěle vydezinfikují, zklidní a pomohou zmírnit nepříjemný otok. Navíc jsou tyto přírodní odvary k organismu maximálně šetrné.
 

Řeč o medu

O medu každý ví, že patří mezi skvělé pomocníky při nachlazení i bolesti v krku. Jeho účinnost je dána tím, že má silné léčebné účinky. Málokdo však ví, že se s pomocí medu dá připravit i chutný a účinný nápoj. K jeho přípravě vám postačí jedna lžíce medu, jedna lžíce jablečného octa a jeden šálek horké vody. Všechny ingredience pečlivě smíchejte. Během dne popíjejte nápoj teplý. Podobné přípravky je možné koupit i v lékárně, ovšem nejsou čistě přírodní a jejich cena bývá celkem vysoká.
 

Maliník pomůže

Plody maliníku, tedy maliny má rád každý. Kromě toho, že jsou maliny skvělou pochoutkou, obsahují mnoho prospěšných látek, minerálů a vitamínů. Ovšem nejen plody maliníku jsou zdravé. Při nemoci využijete i jeho listy. Pokud jste o úžasných účincích nálevu z listů maliníku ještě neslyšeli, je to opravdu velká chyba. I listy maliníku dokážou pomoci zmírnit bolest v krku. Na příjemné kloktadlo budete potřebovat jednu lžíci listů maliníku a jeden hrneček vroucí vody. Poté hrneček zakryjte a nechte 10 minut vylouhovat. Během dne pak kloktejte tak často, jak budete potřebovat.
 

Šalvěj lékařská a její účinky

Stejné účinky má i šalvěj, která je na záněty opravdu velmi účinná. Kvůli svým vlastnostem bývá velmi často součástí i celé řady sirupů a kloktadel, které si můžete koupit v lékárně. Ovšem i doma je možné připravit si úplně přírodní prostředek ke kloktání. Opět stačí, když zalijete jednu čajovou lžičku šalvějových lístků šálkem vroucí vody a zase necháte 10 minut vylouhovat. Ještě na závěr můžete přidat lžičku jablečného octa. Tento nálev kloktejte 4 krát denně.
 

Kurkuma nejen na vaření

Kurkumu známe hlavně jako voňavé a barevné koření. Často se přidává do tradičních indických pokrmů. Ale její využití nekončí jen jako přísada do jídel. Toto exotické koření, má kromě dalších vlastností i skvělé zklidňující účinky. Proto dokáže hrdlo zbavit úporné bolesti a zklidnit bolavý krk. I příprava tohoto nálevu je velmi snadná! Potřebujete pouze ½ čajové lžičky mleté kurkumy a ½ čajové lžičky soli, které dáte do šálku a přelijete horkou vodou. Tento nálev kloktejte 2 krát denně. Jistě budete příjemně překvapeni, ale nepříjemné bolesti a pálení v krku, vás brzy přejdou.