Znáte svoje tělo?

Vzdělávat by se měl člověk stále, ať je mu 10 nebo 50 let. Spoustu jsme se toho naučili ve školách, víme mnohé o vesmíru, oceánu, zemském nitru, ale víme toho dost o tom co je nám nejbližší  – o svém vlastním těle? Třeba o kostech a svalech?
Lidské tělo je neuvěřitelný přírodní výtvor. Dokáže provádět širokou škálu různých pohybů a úkonů. Stejně jako těla ostatních obratlovců je pohyb lidského těla založen na složitém systému svalů, které jsou připojené k pevné, avšak pohyblivé kostře.
svalnaté ruce
Kostra
Lidská kostra v dospělém věku je tvořena 207 kostmi. Největší jsou dvě stehenní kosti, které jsou spojeny prostřednictvím pánve s páteří. Nejmenší jsou kosti třmínku, které se účastní přenosu zvuku
mezi ušním bubínkem a vnitřním uchem.
Žebra zpravidla nemění polohu a tvoří ochranný koš kolem vnitřních orgánů.
Lidská kostra se dá obecně rozdělit na tyto části:
1.lidská osová kostra (axiální skelet)
·         páteř
·         kostra hrudníku, tj. žebra s kostí hrudní
·         kostra hlavy, tj. lebkasluchové kůstky a jazylka
2. lidská kostra končetin (apendikulární skelet)
·         kostra horní končetiny člověka
·         kostra dolní končetiny člověka
profil lebky

Lebka
Lebka dospělého člověk je tvořena 22 kostmi. Osm kostí tvoří mozkovnu – kostěné pouzdro mozku. Pouze dolní čelist (mandibula) je schopna pohybu, což umožňuje lidem jíst a mluvit.

Klouby
Klouby jsou části kostry, kde se spojují různé kosti. Díky kloubům je kostra ohebná a končetiny a ostatní části těla se mohou pohybovat. Ramenní a kyčelní kloub patří mezi kulové klouby. Loketní, kolenní a prstové klouby patří mezi kladkové klouby.

Kolena
Tyto klouby oddělují horní a dolní polovinu nohy. Konce kostí jsou pokryty vrstvou chrupavky, která snižuje vzájemné tření. Čéška (patella) je malá kost, která chrání koleno před poškozením.
anatomie těla
Svalová soustava
V lidském těle je přes 600vůlí ovladatelných svalů, které umožňují pohyb rukou, nohou a podobně. Kromě toho existují vůlí neovladatelné svaly – srdeční sval a hladké svalstvo (například ve střevech), ty pracují automaticky.
Stavba svalů
Svaly jsou tvořeny miliony svalových buněk – svalová vlákna, které obsahují bílkovinná vlákna zapříčiňující vlastní stah či uvolnění svalu. Každý svazek vláken je obalen pojivovou tkání.
Jak svaly pracují
Svaly mají schopnost kontrakce (zkracování, stahování) a relaxace (uvolnění) v nepřeberném množství různých kombinací. Vůlí ovladatelné svaly se zkracují, když dostanou signály prostřednictvím nervů z mozku.