Krásný dárek k narozeninám

Chcete svému dítěti darovat k narozeninám nové kolo. Tak moc si ho přálo a navíc to, na kterém jezdí dosud, už je nevyhovující. Vaše ratolest bude zcela jistě nadšená. Aby nadšení vydrželo i po první jízdě, musíte kolo správně vybrat. To může být trochu složitější, jestliže kolo pořizujete jako velké překvapení, tedy bez předchozího zkoušení.

silueta kola
Velikost kola

Běžně se v obchodech, ať už kamenných nebo internetových, setkáváme s velikostmi 12"16"20"24" a 26". Velikosti se samozřejmě odvíjí od výšky dítěte. Nesnažte se ušetřit tím, že pořídíte zbytečně velké kolo, které dítě využije, až trochu povyroste.


Typy kola

Pro nejmenší cyklisty existují na trhu odrážedla, tedy kola bez šlapek. Je určeno pro děti od dvou let a má je naučit především udržet rovnováhu. Klasická kola se dále dělí podle druhu terénu, do kterého jsou určeny. Rozlišujeme tedy například kola silniční, horská, celoodpružená, trekingová a další.

chlapci na kolech
Hmotnost kola

Hmotnost je jedním z nejdůležitějších kritérií při pořizování kola pro dítě. Příliš těžké kolo dítě jednoduše neutáhne, nezvedne ze země a navíc se mu bude špatně šlapat i po rovině. Na takovém kole nebude chtít příště dítě jezdit. A to přece nechcete? Není proto vhodné volit ten nejlevnější model z ocelové konstrukce.  Hmotnostně vyhovující je například silniční typ kola. Je určeno výhradně na jízdu po silnicích a jiných zpevněných terénech.


Doplňky kola

Jízdní kolo pro dítě musí mít určité doplňky, které jsou účelové, ale plní i funkci barevné dekorace. Předně zmíníme blatníky. V tomto případě asi nepůjde až tak o design, jako spíše o funkčnost. Nechcete, aby se vaše dítě vracelo z projížďky pravidelně celé zablácené? Důležitým doplňkem jsou také světla a odrazky, které musí být na každém kole. Dalšími doplňky jsou například barevný zvonek, kvalitní cyklistická helma a případně i chrániče loktů a kolen.