Myslete na vše a mějte podepsané Prohlášení o dani

Podepisovali jste si v práci tzv. růžové prohlášení? Že ne? A netušíte, jak vůbec vypadá? Mrkněte se na internet, vytiskněte si ho a řekněte zaměstnavateli, že máte zájem tuto slevu na dani uplatňovat. Zaměstnanci mohou tuto základní slevu využít každý měsíc ve výši 2070 Kč (24 840 Kč za 12 měsíců).
formuláře pod myší

Na co všechno mohu uplatnit slevu na dani?

Buďte obezřetní, pokud kombinujete více prací najednou, toto růžové prohlášení smí být podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. U dalších pak slevu pobírat nemůžete. Během roku pak zaměstnanci odvádí ze mzdy zálohu na daň z příjmů fyzických osob. Daňové přiznání si můžete podat sami či tak učiníte u svého zaměstnavatele. Děje se tomu tak jednou za rok. Uplatnit slevu na dani můžete za poplatníka, manželku, či děti. Pokud by se vám stalo, že máte jedno stálé zaměstnání a nemáte toto prohlášení podepsané, vše se dá dohnat při ročním zúčtování.

Často bývají zmatky

Kolem daní a pracovního práva bývají často zmatky. Zaměstnanci netuší, co si mohou a nemohou dovolit nebo nevědí, že něco jako růžové prohlášení vůbec existuje. S tímto problémem se spíše setkávají lidé s nižším dovršeným vzděláním. Nemáme tím na mysli, že by lidé méně učení nechápali takovéto věci. Nýbrž potíž tkví ve výuce na daných školách. Ekonomické školy tento profil výuky nabídnou a studenta tak naťuknou. Informace hodící se pro budoucí profesi může student využít i pro sebe. Bohužel se na učilištích či základních školách o takovýchto tématech a možnostech nehovoří.
stojící mince
Uvědomili jste si, jak jsou daně zmatečné a složité? Pokud jste si uvědomili, jak dlouho daň neuplatňujete za své ratolesti, povězte jim, ať vám donesou ze školy potvrzení o studiu. Potvrzení o studiu je nezbytným dokladem pro doložení vašich dětí, že pokračují ve svém studiu.