Naučte se, jak skládat Origami

Pokud jste ještě neslyšeli nic o origami, jedná se o japonské umění, které je založeno na skládání papíru do nejrůznějších tvarů. Název pochází z japonského oru, čili skládat a kami neboli papír. Přestože se jeho kolébka nachází v Asii, dnes je rozšířené po celém světě. Principem je překládání papíru do požadovaného tvaru a to bez nůžek nebo lepidla.
skládání z papíru

Nejznámější skládankou je legendární papírový jeřáb, který byl poprvé složený už okolo roku 1800. Tato skládačka je jednoduchá na složení, což z ní dělá perfektní základ pro začátečnické skládání. A pokud vám chybí dostatečná motivace, jedna japonská legenda praví, že každému, kdo složí tisíc jeřábů, se splní přání, tak hurá do toho!
papírové origami

Skvělé na tomto koníčku je to, že rozvíjí motorické dovednosti, odstraňuje stres, napomáhá soustředěnosti a není finančně náročné. Jediné, co budete potřebovat, jsou papíry, návody, jak skládat, trpělivost a vytrvalost. Veškerá snaha nepřijde v niveč, jelikož výsledný produkt bude určitě stát za to a můžete si jej vystavit doma. Než se nadějete, budete obklopeni vašimi papírovými výtvory.

Nejen že budete relaxovat, ale zároveň také rozvíjet prostorovou představivost a matematické a geometrické znalosti. Důchodcům a dětem navíc rozvíjí koordinaci očí a rukou. Z toho tedy vyplývá další pozitivní fakt a to ten, že tento úžasný koníček může vyzkoušet úplně každý.

Pokud vás začne opravdu bavit, můžete se přidat do České origami společnosti, která je v České republice od roku 2003 a s ní se pak účastnit mezinárodních setkání milovníků skládání papírů. Letos se dokonce konala mezinárodní konference a to přímo v Praze. 
ptáci z papíru

Zajímavá fakta

·         Pokud jste si mysleli, že jste se nikdy s tímto japonským uměním nesetkali, jste s největší pravděpodobností na omylu. Za origami se považuje například slavné nebe – peklo – ráj, lodička z papírů nebo čepička z novin.

·         Největší poskládaný jeřáb byl poskládaný v Hirošimě (Japonsko) rozpětí jeho křídel bylo 81,94 m. Na jeho skládání se podílelo 800 Japonců.

·         Pokud se chce Japonec dostat do kosmického programu v Japonsku, součástí jednoho ze vstupních testů je právě skládání papíru do požadovaného tvaru.