Phalaenopsis

Hybrid Phalaenopsis nevyžaduje speciální podmínky k růstu a ze strany pěstitele se neočekávají žádné velké znalosti a zkušenosti, právě proto se stal nejčastěji prodávanou a pěstovanou orchidejíJaké další druhy orchidejí lze bez problémů pěstovat doma? Vybírat můžete z více než deseti skupin hybridů mezi něž patří např. Ascocenda, Brassada, Cabria, Catteleya, Dendrobiu, Miltonidium, Oncidium, Paphiopedilum, Vamda, Zygopetalum a další.
My jsme pro vás vybrali tři celkově nenáročné druhy, se kterými vás chceme seznámit.

orchidej

Catteleya

Catteleya je jedním z nejznámějších orchidejových rodů, původem z Jižní Ameriky. Údaje o počtu druhů se liší. Nejčastěji se hovoří o zhruba 60–100 druzích. Pěstování tohoto druhu orchideje v domácích podmínkách je velmi jednoduché a je velmi podobné hybridu Phalaenopsis. Rozdíl je v tom, že tento druh orchideje potřebuje dostatek světla, a dokonce snese i přímé slunce. V období růstu se objevuje mnoho nových kořenů, a to je nejvhodnější čas k přesazení květiny. Mějte však na paměti, že je celkem zbytečné (pokud používáte běžný kůrový substrát a pokud rostlina jinak prospívá) přesazovat ji častěji než 1x za tři roky. 

bílá orchidej

Dendorbium

Nejpodobnější nároky jako Phalaenopsis má Dendrobium Phalaenopsis, v obchodech je někdy označovaný jako Dendrobium Ema.Stejně jako Phalaenopsis vyžaduje nejlépe polostinné místo a stálou pokojovou teplotu mezi 18 až 30 stupni. Zalévá se celoročně, jen během zimy se zálivka snižuje. Protože rostlina při přirozeném nedostatku světla pomaleji roste a nespotřebuje tolik vláhy. Hnojit se může celoročně a pravidelně. Když se objeví náznak prvních květů, dávku hnojiva 1x až 2x zvyšte a používejte hnojivo určené pro podporu kvetení, aby se vyvolala tvorbu poupat a zlepšilo vybarvení květů.
Rostliny se dají koupit v desítkách odstínů, barev s kombinací od bílé po tmavofialovou, nebo skoro černou, přes různě žilkované se zabarveným okvětím atd.
Dendrobium se dělí na dva typy: Dendrobium Phalaenopsis a Dendorbium Nobile.Rozpoznat se dají velmi lehce. Dendorbium Phalaenopsis vykvétá z vrcholu pahlízi a tvoří stonkovitá květenství podobně jako Phalaenopsis. Dendrobium Nobile má květy rozprostřené na pahlíze a liší se v teplotních nárocích. Přes zimu potřebuje chlad a teplotu kolem 12–15 stupňů. Bez tohoto poklesu rostliny nepokvetou. Jinak je péče stejná.

fialová orchidej

Cabbria

Jde o jihoamerický rod, který potřebuje zimní růstovou pauzu. Od jara do podzimu se tedy pěstují spolu s Phalaenopsis, jen na zimu je dobré je umístit na chladné stanoviště. Zazimovat je můžete na stejné stanoviště jako Dendrobium Nobile. Bez zimování obvykle rostliny nekvetou nebo jen velmi chudě. Od jara do podzimu je dobré rostliny pravidelně hnojit a v zimě s hnojením naopak přestat. Pokud rostlina právě kvete, v tom případě přestaňte hnojit až po odkvětu. Také je nutné v zimně snížit zálivku na minimum. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup